Sinu otsing ei andnud tulemust.
Laadimine...
Lae uuesti

Rahvusooper Estonia tähistab kauaaegse estoonlase Ago-Endrik Kerge 80. sünnipäeva 'Minu veetleva leedi' etendusega

Täna, 10. aprillil tähistab Rahvusooper Estonia tantsija, ballettmeistri, lavastaja ja näitleja Ago-Endrik Kerge 80. sünnipäeva oma menulavastusega „Minu veetlev leedi“.

'Momo' muutub ajas aina olulisemaks

NUKU teatris esietendub 14. aprillil Mait Jooritsa lavastatud „Momo”, mis põhineb Michael Ende samanimelisel muinasjutt-romaanil.

Esmakordselt Narvas – PETERBURI TEATRIKUNSTI PÄEVAD 

10.-12. mail toimuvad Narvas Peterburi teatrikunsti päevad, mille raames tuuakse Vaba Lava Narva teatrikeskuse lavale kuulsate Peterburi teatrite lavastused. Kolm mainekat Peterburi teatrit pakuvad Narva publikule mitu üsna kiiduväärt etendust. 

Estonia teatri lavale jõuab aegumatu armastuslugu 'Romeo ja Julia'

Täna, 29. märtsil, algusega 19:00 esietendub Estonia teatris Sergei Prokofjevi ballett „Romeo ja Julia", mille on lavale seadnud Eesti Rahvusballeti juht Toomas Edur. Lavastuse kostüümid ja dekoratsioonid on loonud Iir Hermeliin. Esietendusel tantsivad nimiosades Alena Shkatula ja Philip Hedges, dirigeerib Kaspar Mänd.

30. märtsil esietendub Renate Keerdi ja EMTA lavakunstikooli 29. lennu uus lavastus VALGETE VETE SINA.

30. märtsil esietendub Renate Keerdi ja EMTA lavakunstikooli 29. lennu uus lavastus VALGETE VETE SINA. Lavastus veest, meest ja teest, pluss midagi veel. Idee autor, lavastaja ja kunstnik: Renate Keerd

Vaba Lava Tallinna teatrikeskuse lavale jõuab Julia Aug lavastus 'MINU EESTI VANAEMA'

10. märtsil Vaba Lava Narva teatrikeskuses esietendus Julia Aug lavastus “MINU EESTI VANAEMA”, osades on tuntud eesti näitlejad, Gert Raudsep, Mirtel Pohla, Jaak Prints, Ülle Kaljuste, Laura Kukk. Lavastus valmib R.A.A.A.M. teatri ja Vaba Lava koostöös. 

Ugalas esietendub Ott Aardami motokrossisuitsune tragikomöödia

Reedel, 22. märtsil hakkavad Ugala teatri suurel laval möirgama mootorrattad ja publiku silme ees rullub lahti eestlastele nii omasest tagasihoidlikkusest lahti päästetud inimtunnetekross, kui esietendub Ott Aardami tragikoomiline autorilavastus „Toru. Krossides läbi elu“.

Lavastus mälestustest, millest vaikitakse

Pühapäeval, 3. märtsil esietendus NUKU teatris Jostein Gaarderi samanimelisel romaanil põhinev noortelavastus „Apelsinitüdruk”, mis kombineerib romaani kolme erinevat aega ühtseks lavalooks teemadest, millest vanemad tihti ei söanda või ei oska peres lastega rääkida.

Vaba Lava Narva teatrikeskuses Julia Aug lavastus 'Minu eesti vanaema'

Vaba Lava Narva teatrikeskuses esietendub 10. märtsil Julia Augi (Venemaa) lavastus “MINU EESTI VANAEMA”, osades on tuntud eesti näitlejad, Gert Raudsep, Mirtel Pohla, Jaak Prints, Ülle Kaljuste, Laura Kukk. Lavastus valmib R.A.A.A.M. teatri ja Vaba Lava koostöös. 

Vaba Lava 2019/2020 ja 2020/2021 hooaegade kuraatoriprogrammi Eesti-sisesele ideekonkursile laekus 21 taotlust

Vaba Lava kuraator 2019/2020 ja 2020/2021 hooaegadel on leedu näitekirjanik Marius Ivaškevičius. Jägmise kahe hooaja kuraatoriprogrammi teemaks on “Murranguaja inimesed”. 

Noormetsa uuslavastus Ugalas: lühiühendustest paradiisis ja armastusest kodusõjas

Sel laupäeval, 16. veebruaril jõuab Ugala teatri väikeses saalis publiku ette Andrew Bovelli hingeminev perekonnalugu "Surmkindlad asjad siin elus", mille lavastab Andres Noormets. 

Ugala teatris esietendub Iiri muusikal 'Once'

Laupäeval, 26. jaanuaril jõuab Ugalas lavale Enda Walshi, Glen Hansardi ja Markéta Irglová kaheksa Tony auhinnaga pärjatud muusikal „Once“, mille peaosades on Laura Kalle ja Priit Võigemast.

Endla Teatri 2018. aasta vaadatuim lavastus on teist aastat järjest “Mitte praegu, kallis!”

2018. aasta jooksul andis Endla Teater 322 etendust, mida külastati 76 887 korda. Lisaks sellele käidi Teatrikinos, Jazzklubis ja Teatrigaleriis ning vaadati Endla kaasprodutseeritud tantsulavastusi „Sisesosinad“ ja „Prime Mover“. Korraldasime ka 62 teatribussireisi erinevatele Eesti teatrite etendustele, millest võttis osa umbes 3100 inimest.

Vanemuine toob sel suvel välja setude kogukonnaloo 'Kirvetüü'

Vanemuise 2019. aasta suvelavastus on taaskord setukeelne lugu, mis leiab aset 90ndate Eestis. Ott Kiluski kirjutatud ja näidendivõistlusel preemia võitnud “Kirvetüüd” hakkab lavastama Ain Mäeots, kunstnik on Iir Hermeliin.

Suvelavastuse 'Säärane mulk ehk Sada vakka tangusoola' 2019. aasta piletid nüüd müügil

Koidula aias etenduvat õpetlikku lustimängu mängitakse kolmandat ja sedakorda ka viimast suve. Ja kui eelnevad aastad on meile midagi õpetanud, siis seda, et huvilistel maksab piletite hankimisega kiirustada.

Tänasest on müügil ''Säärane mulk ehk Sada vakka tangusoola'' lisaetendused

Teist suve mängitava õpetliku lustimängu „Säärane mulk ehk Sada vakka tangusoola“ piletid on tänaseks juba nii hästi müünud, et mängukavasse on lisatud kolm lisaetendust: 31. juulil, 1. ja 2. augustil, mis jäävad ka viimaseks võimaluseks lavastust näha. Kõik etendused toimuvad Koidula muuseumi aias.

Muusikali ''Hüljatud'' lisaetendused müügil

Alates tänasest on müügil piletid muusikali “Hüljatud” lisaetendustele 12. aprillil ja 10. mail kell 19 Vanemuise suures majas.

Kreenholmi saarel esietenduv suurlavastus “Kremli ööbikud” räägib Jaak Joala vastuolulisest saatusest

Augustis 2018 esietendub Narvas Kreenholmi manufaktuuri hoovil Tartu Uue Teatri suvelavastus “Kremli ööbikud”. Lavastus räägib NSV Liidu mürisevast muusikatööstusest ning selle särava tähe Jaak Joala vastuolulisest saatusest.

Avatakse värskelt renoveeritud Vanemuise suur maja

1967. aasta 9. detsembril avati Vanemuise suur maja, mis asendas 1906. aastal avatud ja 1944. aastal sõjas hävinenud hoonet. Tänavu tähistab teatrimaja esimest juubelit ning avab peale kaks suve kestnud renoveerimist taas uksed 30. septembril 2017.

Ülevaade SAAL Biennaal lavastustest

15. – 27. augustini toimub Tallinna erinevates etenduspaikades rahvusvaheline etenduskunstide festival SAAL Biennaal. Kokku mängitakse 14 performance-lavastust ning kokku antakse üle 34 etenduse. Anname väikese ülevaate Biennaalil toimuvast, mida soovitame kindlasti vaatama minna.

Vanemuine toob lavale Victor Hugo romaanil põhineva muusikali “Hüljatud”

Alain Boublil’i ja Claude-Michel Schönbergi muusikal HÜLJATUD esietendub 25. novembril Vanemuise teatris ja 8. detsembril 2017 Nordea Kontserdimajas.

Ugala teatri 99. hooaeg pakub nii värsket omadramaturgiat, maailmaklassikat kui muusikaliUgala peagi algav 99. hooaeg toob sügisel publiku ette tõelised maiuspalad nii klassikasõpradele kui ka kaasaegse dramaturgia austajatele. Samuti jõuab lavale Ugala teatri näitlejatele Luule Komissarovile ja Peeter Jürgensile pühendatud näidend ning teatrisõprade rõõmuks on üle 10 aasta Ugala teatris taas lavale jõudmas muusikal.


Hooaja avab 22. septembril lavale jõudev Andres Noormetsa tõlgendus Henrik Ibseni näidendist „Naine merelt“. Norra näitekirjanduse suurmeistri teos räägib mere ääres üles kasvanud majakavahi tütrest Ellidast, keda piinab igatsus avamere järele ja kes ei suuda väikelinnaeluga leppida. Ühel päeval tuleb merelt mees Ellida minevikust ja kõik muutub. Ellida rollis astub üles Laura Peterson, kes liitus 99. hooajaks Ugala teatri trupiga. Lavastuses teeb kaasa ka teine uuest hooajast Ugala teatriga liitunud naisnäitleja – värskelt lavakooli lõpetanud näitlejanna Ilo-Ann Saarepera. Muusikalise maailma loob lavastusele kitarrist ja helilooja Argo Vals, kes ka ise igal etendusel laval musitseerib.

Juba oktoobris löövad Kadri Lepp ja Janek Vadi käima tõelise suhete-tulevärgi Nick Payne’i auhinnatud draamas „Tähtede seis“, mille lavastab Ringo Ramul. Tavapäratu armastuslugu lennutab meid läbi aegruumi, rääkides kahe inimese valikuvõimalustest ja saatusest. Vaatajal lubatakse heita pilk Marianne ja Rolandi elukäigu võimalikele variatsioonidele, kus kõik sõltub valikutest. Milline oleks elu olnud, kui me oleksime teinud aastaid tagasi hoopis teised valikud? Lavastaja Ringo Ramul tunnistab ka ise: „Olen oma elus palju mänginud mis-siis-kui mõttega ja juurelnud, kas meie elu on vaid jada juhuseid või juhib seda saatus. Sellega tegeleb ka „Tähtede seis“, mis haaras oma tavatu vormiga mu tähelepanu. See on lugu meile antud ajast, kuid eelkõige armastusest.“ Lavastusele teeb muusikalise kujunduse hinnatud helilooja Rasmus Puur. „Tähtede seis“ esietendub Ugala teatri väikeses saalis 6. oktoobril.

Ugala trupi väärikaimad näitlejad Luule Komissarov ja Peeter Jürgens astuvad novembris publiku ette uhiuues lavaloos „Meistrite liiga“, mille tunnustatud näitekirjanik Urmas Lennuk on kirjutanud just neid kahte Ugala legendi silmas pidades. Lavastaja Tanel Ingi lubab, et laval segunevad päriselu ja teatrilood üheks tervikuks: „Ma olen ikka vanematele kolleegidele alt üles vaadanud. Eriti teatrisse tulles. Nende lood on mind alati paelunud, nende värvikas minevik ja elu. Neil on palju rääkida ja anda ja siin ei ole tähtis, oled sa näitleja või kes tahes… Urmas Lennukil oli üks selline lugu selliste inimestega peas mõlkumas ja minul oli soov miskit sellist teha ja meil Ugalas on õnneks need hääd inimesed, kellega teha. Ühesõnaga meistrid mängivad ja nii ta siis tulebki – Meistrite liiga.” Esietendust on oodata 17. novembril Ugala teatri suures saalis.

Jõulukuul esietendub Ugala teatri suurel laval uus lastelavastus „Kohtume kell 8 Noa laeval“, mille lavastab Marika Palm. Publik saab osa kolme pingviinist sõbra lumistest seiklustest Antarktikas, kes asuvad suure veeuputuse kartuses teele Noa laeva suunas, kuhu igast loomaliigist mahub pardale ainult kaks. Sõbrad ei taha sellega leppida ja nii nad asuvadki kolmandat laeva smugeldama. Vahva ja tempoka lasteloo jaoks kirjutab laulud räppar Mart Rauba, keda laiem üldsus teab ka nime all MC Lord. Peene huumori ja vaimuka tekstiga lavastus sobib lastele alates 5. eluaastast, ent on samavõrd nauditav ka täiskasvanule.

Jaanuaris esietendub Ugala teatris Iiri muusikal „Once“, mille peaosades on Priit Võigemast ja Laura Kalle. John Carney samanimelisel mängufilmil põhineva muusikali lavastab Taago Tubin, muusikajuhid on Peeter Konovalov ja Andre Maaker. Loo lavaversiooni muudab eriliseks, et näitetrupp toimib ühtlasi ka bändina ja kogu muusika luuakse elavas ettekandes. Muusikali libreto autoriks on tuntud Iiri näitekirjanik Enda Walsh, muusika ja laulusõnad on loonud filmis peaosi mänginud Glen Hansard ja Markéta Irglová. „Once“ esietendus muusikalina 2011. aastal Off-Broadwayl ja on pälvinud terve rea mainekaid auhindu, sealhulgas kaheksa Tony Awardi. 2008. aasta Oscarite jagamisel pälvis lugu „Falling Slowly“ auhinna parima algupärase muusikapala eest. Ugala teatri suurel laval esietendub muusikal 26. jaanuaril.

*

Ott Aardam, Ugala teatri loominguline juht

Ugala teatri 99. hooaeg on näoga inimese poole. Võib ju küsida, et kuhu poole see teater siis oma näoga veel olla saab, kui mitte inimese poole? Aga sellel hooajal tõesti joonistub see kuidagi eriti selgesti välja. Ja kui otsida ühist nimetajat kõigile kümnele uuslavastusele, siis on see ikkagi see inimesele kõige põhilisem: kuidas leida armastust, kuidas hoida armastust, kuidas saada hakkama armastusega ja kuidas ilma. Suured ja inimlikud küsimused, millele otsitakse vastust väga erinevates võtmetes: klassikast uue eesti dramaturgiani, muusikalist lastelavastuseni.

Muusikali puhul on ilmselt selge, et seal peab üks armastuse lugu teljeks olema, aga see telg on olemas isegi meie selle hooaja jõululavastuses „Kohtume kell 8 Noa laeval“, kus kolm pingviinist sõpra ei saa leppida olukorraga, et laevale on lubatud vaid kaks neist.

Veel saab see hooaeg olema väga muusikarohke. Juba hooaja avalavastustes mängib muusika olulist rolli – „Naine merelt“ muusika loob ja toob vaatajateni Argo Vals ning „Tähtede seisu“ heliloojaks on Rasmus Puur. Jõululavastus tuleb väga põneva helikeelega ja „Once“ jääb lihtsalt kummitama.

Ning selle hooaja lavastajad – Andres, Ringo, Tanel, Marika, Taago, Ott, Taavi – on pea kõik meie oma majast, ühe erandiga siis Taavi Tõnissoni näol. Mulle tundub, et see on heas tasakaalus meie eelmise hooajaga, kus kaks lavastusmeeskonda olid väljaspoolt Eestit. Ja on omamoodi märgiks teatri küpsusest ja potentsiaalist. Aga pole ka ime – ikkagi juba peaaegu 100.

Loodan, et ajal, kui sagimist-sigimist meie ümber on palju, on Ugala teatri 99. hooaeg üheks peegliks, kuhu vaadates saab aja maha võtta ja selgust ning rahu hinge tuua. Või siis sügiseseks oma aia õunaks, mis armastusega kasvatatud ja küps, ning kui hammustad, lööb meeled helisema.

*