Sinu otsing ei andnud tulemust.
Laadimine...
Lae uuesti
Selgus Vaba Lava 2018/19 hooaja kuraatoriprogramm

NUKU teatri ja kultuuriakadeemia koostöös valmib Kafka 'Protsessi' lavastus

Sel sügisel jõuab NUKU teatri lavale Tartu Ülikooli Viljandi kultuuriakadeemia ja NUKU teatri koostöölavastus „Protsess”, Franz Kafka samanimelise jutustuse põhjal. Publiku ette astuvad 2019. aasta kevadel teatrikunsti eriala lõpetavad üliõpilased koos NUKU teatri näitleja Liivika Hanstiniga.

Endla Teatris esietendub Marius von Mayenburgi ''Märter''

13. oktoobril esietendub Endla Teatri Küünis Marius von Mayenburgi draama „Märter“, mille lavastaja, kunstnik ja muusikaline kujundaja on Ervin Õunapuu. Lõbusast pahaendeliseks arenev lavastus uurib, kui kaugele ulatub meie tolerants kokkupuutel ekstremismiga.

Nowy Teatri (Varssavi) lavastus viipekeeltes: ''One Gesture / Üks viibe'' Kanuti Gildi SAALis

“Üks viibe” on viipekeelele keskenduv lavastus. See on lavastus maailmaga suhtlemisest – suhtlemisest kuuljate maailma ja selle teise, kurtide, maailmaga. Kuidas toimib kommunikatsioon? Kuidas tekivad, kantakse edasi ning töödeldakse teadmisi, emotsioone ja kultuuri, üldisemalt. Kui keel on ainus reaalsus, millele meil on ligipääs (“Minu keele piirid on ühtlasi ka minu maailma piirid", ütles kunagi Ludwig Wittgenstein), siis mida võiksime õppida kurtide keelelt. Millised kogemused suhtlemisel on universaalsed ja millised ainuomased vaid viipekeelele? Kuidas on kujunenud nii, et ühelgi minu sõbral ei ole ühtegi kurti sõpra?

NUKU teatris algasid jõululavastuse 'Elias maa pealt' proovid

Eile, 4. oktoobril algasid NUKU teatris jõululavastuse „Elias maa pealt” proovid. Tegemist on eesti ühe omanäolisema noore lavastaja Helen Rekkori esimese tööga NUKU teatris.

Ugalas esietenduv tavapäratu armastuslugu laseb näitlejatel särada

Ugala teatri 99. hooaja teise uuslavastusena jõuab laupäeval, 6. oktoobril publiku ette briti näitekirjaniku Nick Payne’i auhinnatud draama „Tähtede seis“, mille keskmes on kahe inimese, Marianne ja Rolandi, suhete-tulevärk.

NUKU teatri uuslavastust „Vari” mängitakse kahes keeles

7. oktoobril esietendub NUKU teatris Hans Christian Anderseni muinasjutul põhinev varjuteatrilavastus „Vari”. Lavastust mängitakse kahes keeles: eestikeelseid etendusi annab Leino Rei, venekeelseid Jevgeni Moissejenko.

Ugalas algasid proovid Komissarovile ja Jürgensile kirjutatud näidendiga

Täna, 26. septembril algasid Ugala teatris proovid lavastusega „Meistrite liiga“, mille on kirjutanud hinnatud näitekirjanik Urmas Lennuk. Esimest korda said täna tutvuda neile pühendatud teatritekstiga ka näitlejad Luule Komissarov ja Peeter Jürgens. 

Tallinnas toimuv etenduskunstide biennaal NU Performance Festival avaldas kava!

20.-28. oktoobrini Tallinnas seitsmendat korda toimuva  NU Performance Festival 2018 keskmes on objektse kunsti ajaliin ning performatiivsed võimalused, mis mõtestavad ümber publiku individuaalset ja kollektiivset kogemust.

Ugala 99. hooaja avab Andres Noormetsa lavastus ''Naine merelt''

Ugala 99. hooaja avalavastusena jõuab laupäeval, 22. septembril publiku ette Henrik Ibseni näidend „Naine merelt“, mille lavastab Andres Noormets. Norra näitekirjanduse suurmeister kirjutas näitemängu 1888. aastal ehk 130 aastat tagasi ja seda peetakse üheks tema kõige helgemaks näidendiks.

NUKU teatris taasesietendub ''Puuhaldjate lugu''

Laupäeval, 1. septembril taasesietendub NUKU teatris nukulavastus „Puuhaldjate lugu“, mis on inspireeritud eesti haldjapärimusest ja –lugudest. Lavastust mängiti aastatel 2014–2016 teatri väikeses saalis, uuenenud lavaversioon etendub aga ovaalsaalis. Ka trupp on osaliselt muutunud: Kaisa Selde õpib sisse varem sama rolli mänginud Katariina Tamme ossa; temaga koos mängib Andres Roosileht.

NUKU teatri äsja alanud hooajal liitub trupiga viis inimest

NUKU teatri äsja alanud 67. hooaeg keskendub suurtele lugudele ja noortele vaatajatele. Uuslavastused avavad eri rakursside alt inimhinge igatsusi, unistusi ja vastuolusid, tehes seda loodetavasti haaravalt mängulises võtmes. Teatrisse on oodata mitut põnevat külalislavastajat, keda inspireerib nii noore vaataja teater kui ka otsinguline vormikeel.

Rahvusooper Estonia 113 hooaeg: kuus uuslavastust ja maailmanimed Eestis

Rahvusooper Estonia avakoosolekul tutvustati nii teatri- kui ka linnarahvale uut algavat hooaega, mille jooksul toob teater lavale kuus uuslavastust. 14. augusti õhtul avab rahvusooper oma hooaja menumuusikali „Viiuldaja katusel“ etendusega, mida publikul on võimalik nautida uuenenud saalist – lõpule jõudsid teise rõdu ümberehitustööd, tänu millele sai teatrisaal tagasi maja avamise aegse kuju.

Tänasest on müügil ''Säärane mulk ehk Sada vakka tangusoola'' lisaetendused

Teist suve mängitava õpetliku lustimängu „Säärane mulk ehk Sada vakka tangusoola“ piletid on tänaseks juba nii hästi müünud, et mängukavasse on lisatud kolm lisaetendust: 31. juulil, 1. ja 2. augustil, mis jäävad ka viimaseks võimaluseks lavastust näha. Kõik etendused toimuvad Koidula muuseumi aias.

Muusikali ''Hüljatud'' lisaetendused müügil

Alates tänasest on müügil piletid muusikali “Hüljatud” lisaetendustele 12. aprillil ja 10. mail kell 19 Vanemuise suures majas.

Kreenholmi saarel esietenduv suurlavastus “Kremli ööbikud” räägib Jaak Joala vastuolulisest saatusest

Augustis 2018 esietendub Narvas Kreenholmi manufaktuuri hoovil Tartu Uue Teatri suvelavastus “Kremli ööbikud”. Lavastus räägib NSV Liidu mürisevast muusikatööstusest ning selle särava tähe Jaak Joala vastuolulisest saatusest.

Avatakse värskelt renoveeritud Vanemuise suur maja

1967. aasta 9. detsembril avati Vanemuise suur maja, mis asendas 1906. aastal avatud ja 1944. aastal sõjas hävinenud hoonet. Tänavu tähistab teatrimaja esimest juubelit ning avab peale kaks suve kestnud renoveerimist taas uksed 30. septembril 2017.

Ülevaade SAAL Biennaal lavastustest

15. – 27. augustini toimub Tallinna erinevates etenduspaikades rahvusvaheline etenduskunstide festival SAAL Biennaal. Kokku mängitakse 14 performance-lavastust ning kokku antakse üle 34 etenduse. Anname väikese ülevaate Biennaalil toimuvast, mida soovitame kindlasti vaatama minna.

Vanemuine toob lavale Victor Hugo romaanil põhineva muusikali “Hüljatud”

Alain Boublil’i ja Claude-Michel Schönbergi muusikal HÜLJATUD esietendub 25. novembril Vanemuise teatris ja 8. detsembril 2017 Nordea Kontserdimajas.

Selgus Vaba Lava 2018/19 hooaja kuraatoriprogramm

19. septembril, Vaba Lava 4. sünnipäeval, kuulutati välja teatrikeskuse 2018/19 hooaja kuraatoriprogramm ning tutvustati peatselt avatava Narva teatrikeskuse kontseptsiooni ja avamisnädala programmi.
Uue kuraatoriprogrammi lavastusprojektid on välja valinud Vaba Lava kuraatorid José Alfarroba ja Tristan Barani Prantsusmaalt. Konsultandiks oli Vaba Lava teatrikeskuse juhatuse liige ja tegevjuht Kristiina Reidolv.

Vaba Lava kuraator José Alfarroba ütles, et kuna 2017/18 Prantsuse fookusega hooaja ideekonkursile laekunud avalduste hulk oli nii suur, siis ei hakanud nad uut ideekonkurssi korraldama: „Ideekonkurss teemadel „big data“ ja „post-truth“, mille korraldasime möödunud hooajal, osutus väga edukaks. Mitmed projektid, mis meie tähelepanu pälvisid jäid joone alla pelgalt seetõttu, et nii palju lavastusi ei olnud võimalik korraga ühte hooaega mahutada. Nüüd on see võimalus tuua eesti publikuni selliseid suurepäraseid teoseid nagu prantsuse-belgia lavastaja Armel Rousseli ja eesti näitleja Jarmo Reha uuslavastus „Elagu elu, mis põletab rinda“ ning norra lavastaja Yngvild Aspeli ja prantsuse teatrikompanii Plexus Polaire’i “Pime ruum”. Eriti hea meel on tervitada meie programmis prantsuse imelapseks tituleeritud Julien Gosselin´i oma “Elementaarosakestega”. Usun, et pakume Vaba Lava uuel hooajal Eesti publikule põnevat ja mitmekesist programmi tutvustades sealjuures prantsuse teatri paremikku.“

Vaba Lava kuraatoriprogrammi kuuluvad:

Etenduskunstide hackathon
Uus hooaeg saab avapaugu 23. septembril, kui toimub rahvusvaheline etenduskunstide hackathon, mis toob Tallinnasse kokku Eesti ja Prantsuse trupid (Eestist Vaba Vorm ja teater Kelm ning Prantsusmaalt Kobal’t). Nädala jooksul lavastatud etenduskunstide lühivormid tuuakse publiku ette Vaba Lava ja Telliskivi loomelinnaku erinevates etenduspaikades. Hackathon tipneb 23. septembril kell 14–17 toimuva avaliku showing’uga, kus presenteeritakse kolme etenduskunstide lühivormi. Sellise kunstilise katsepolügoni eesmärk on tuua kokku Eesti ja väliskunstnikke, et sünniksid uued koostööprojektid, mida nii sel hooajal kui loodetavasti ka tulevikus publiku ette tuua. Etenduskunstide hackathon 23. septembril on publikule tasuta.
Vaba Vorm on sotsiaalsete teemadega tegelev väike teatrikompanii, mis toob La Muu jäätisekohvikus välja humoorika lühilavastuse ebaõnnestumistest „Asjad, mis ei tulnud välja”. Vaba Vormi etendustiimi kuuluvad Siim Tõniste, Piret Jaaks ja Kaisa Selde (NUKU). Teater Kelm toob Telliskivi loomelinnakus välja installatsioonilise lavastuse „Clean and Back Again: A Robot's Tale“, mis räägib sellest, mis juhtub, kui masinad omapäi jäävad. Kelmist osalevad Karoliina Kull ja Karl Koppelmaa. Prantsuse truppi Kobal’ti kuulub 3 näitlejat ja 2 lavastajat, kes õppisid koos Avignoni Konservatooriumi lavakunstikateedris ja jätkasid õpinguid Pariisi Rahvuslikus Konservatooriumis. Tallinnas teevad nad oma nägemuse Shakespeare’i „Hamletist” ning kaasavad mitmeid vabatahtlikke etendajaid Eestist. Kobal’tist osalevad hackathonil Mathieu Boisliveau ja Thibault Perrenoud. Etenduskunstide hackathoni lavastuste väljatoomist toetab Elisa.

Mart Kampus, Liina Keevallik ja Christina Batman Pilveooper ehk Dido probleem
12. veebruaril 2019 esietendub Vaba Lava Tallinna teatrimajas kuraatoriprogrammi uuslavastus „Pilveooper ehk Dido probleem“, mis sünnib lavastuskunstnik Liina Keevalliku, lavastaja Mart Kampuse ja etenduskunstnik Christina Batmani (Prantsusmaa) koostöös. „Pilveooper“ räägib inimeseks olemisest olukorras, kus pea kohal on taevas täis informatsiooni. Kogu „personaalpilvedesse“ ehk „cloud’idesse“ salvestatud infohulk on sama kontrollimatu nagu ilm ise ja iga kell võib sealt kohatul hetkel midagi alla sadada.
Etenduses astuvad üles Christina Batman (autor, laul), Liina Vahtrik (Von Krahli teater, laul), Louis Arlette (muusika ja helikujundus), Jérôme Dupont (video), lavastus sünnib koostöös Tallinna ülikooli BFMiga.
Julia Aug „Minu Eesti vanaema“
Märtsis 2019 esietendub Vaba Lava kuraatoriprogrammi raames Vaba Lava Narva teatrikeskuses Venemaal tuntud näitleja-lavastaja Julia Augi lavastus „Minu Eesti vanaema“, mis on koostöölavastus teatriga R.A.A.A.M. Lavastus on dokumentaalse taustaga ja räägib Narvast pärit Augi vanaemast.

Armel Roussel ja Jarmo Reha „Elagu elu, mis põletab rinda“
9. aprillil 2019 toob prantsuse-belgia lavastaja Armel Roussel koostöös eesti näitleja Jarmo Rehaga Vaba Lava Tallinna teatrikeskuses välja uuslavastuse „Elagu elu, mis põletab rinda“, mis võrdleb sajanditaguseid tabusid praegusaja omadega nii Euroopa kultuuriruumis kui ka mujal maailmas. Armel Roussel on prantsuse päritolu belgia teatrilavastaja. Ta on tegev teatrikompaniis [e]utopia3, Belgia Rahvusteatris ja Brüsseli teatris Théâtre Les Tanneurs ning samuti on ta teatripedagoog Belgia Riiklikus Etenduskunstide Kõrgkoolis (INSAS). Armel Roussel on eesti teatripublikule juba tuttav, sest 2018. aasta kevadel esietendus Vabas Lavas „Kevadine ärkamine“ Frank Wedekindi samanimelise näidendi põhjal. Lavastus on nomineeritud Belgia teatriauhindadele parima lavastuse ja parima meesnäitleja kategoorias.
Rousseli ja Reha uuslavastus „Elagu elu, mis põletab rinda“ märksõnadeks on armastus, iha, religioon, seks ja surm. See on romantiline, šokeeriv ja erootiline lavastus, täis rikkalikku fantaasiat. 
„Elagu elu, mis põletab rinda“ on samuti osa Rousseli uuslavastusest „Kevadine ärkamine 2.0“ (kaasprodutsendid  [e]utopia-Armel Roussel, Vaba Lava ja Théâtre Les Tanneurs Bruxelles), mille esietendus on planeeritud 2019. aasta lõpul Brüsseli teatrisse Théâtre Les Tanneurs ning seejärel Eestisse Vabale Lavale.

Julien Gosselin „Elementaarosakesed“
4. mail 2019 etendub Vaba Lava kuraatoriprogrammi raames prantsuse imelapseks peetud Julien Gosselini külalisetendus „Elementaarosakesed“, mis on tehtud Michel Houellebecqi samanimelise teose põhjal.
Julien Gosselin on Avignoni teatrifestivali ajaloos senini noorim lavastaja, kes aastal 2013, vaid 26aastasena eespool nimetatud lavastusega festivalile kutsuti.
Senini on Avignoni teatrifestivalil esinenud ning kodu- ja välismaiste teatrikriitikute ja publiku suurt tähelepanu pälvinud kolm Gosselini lavastust: „Elementaarosakesed“, „2666“ ja „Mängurid, Mao II, Nimed“, mille ühisnimetaja on eepilisus, autori ajatajuga manipuleerimine ja transilaadse seisundi esilekutsumine. 
Julien Gosselini kui lavastaja esmaseks tutvustamiseks siinsele teatripublikule on Vaba Lava kuraatorid otsustanud kutsuda just lavastuse „Elementaarosakesed“, sest samanimelise romaani (Indrek Koffi tõlkes) autor Michel Houellebecq on paljudele lugejatele tuttav. Gosselin ei näe põhjust, miks peaks lavale tooma ajaloolisi teoseid tänapäeva võtmes, kui tänapäev ise on tulvil head kirjandust, mida dramatiseerida. Ta tervitab Houellebecqi karmi keele kolimist teatrilavale ning leiab selle olevat äärmiselt värskendava: „Teater peab rääkima praegusest maailmast, võimalikult otse, ilma metafoorideta.“ Ta teeb kõik, et võtta romaanist kaasa nii lootusetus kui ka huumor. Et sünniks valus ja vajalik teater. Tsiteerides Houellebecqi: „Pühendatud inimesele.“
2018. aasta novembris pälvib Julien Gosselin Euroopa Teatri Preemia (Europe Theatre Prize) kategoorias „Uued teatrireaalsused“, mille möödunud aastal sai teater NO99.

Yngvild Aspeli „Pime ruum“
Prantsuse fookusega kaheaastase kuraatoriprogrammi ja käesoleva hooaja lõpetab 23. mail 2019 teatrikompanii Plexus Polaire lavastusega „Pime ruum“ (“Chambre Noire”). Plexus Polaire on 2008. aastal lavastaja Yngvild Aspeli (Norra) initsiatiivil loodud rahvusvahelise tiimiga prantsuse teatrikompanii, mis on oma lavastustega ülimalt edukalt esinenud paljudel mainekatel festivalidel üle kogu maailma. Yngvild Aspeli põimib oma lavastustesse visuaalteatri, nukukunsti, muusikateatri ning videokunsti elemente. 2017. aastal oli Plexus Polaire lavastusega „Tuhk“ („Cendres“) rahvusvahelise visuaalteatri festivali NuQ Treff üks peaesinejaid Tallinnas.
Lavastus „Pime ruum“ on inspireeritud tänapäeva rootsi kirjaniku Sara Stridsbergi romaanist „Unenägude reaalsus“ („Drömfakulteten“). Rahvusvahelist menu saavutanud ehe, kriipiv-valus ning tundlik teos portreteerib Valerie Solanast, popikooni ja radikaalset feministi, naist, kes kirjutas skandaalse „SCUM Manifesto“ ja üritas tappa Andy Warholi. Valerie Solanast, lavastuse peategelast, etendab elusuurune nukk. Lisaks on laval näitleja ja nukujuht Yngvild Aspeli ning löökpillimängija Ane Marthe Sørlien Holen. 
Sel hooajal jätkab Vaba Lava koostööd NUKU teatriga ning visuaalteatri tipplavastus „Pime ruum“ on ka NUKU teatri korraldatud rahvusvahelise visuaalteatri festivali NuQ TREFF 2019 programmis.


Vaba Lava Narva teatrikeskuse avamine

Detsember on märgiline kuu, kuna 1. detsembril avatakse uus Vaba Lava Narva teatrikeskus. 1.–11. detsembrini toimub samas etenduskunstide nädal, mille raames esietendub teater R.A.A.A.M. dokumentaallavastus Eesti estraadi- ja rokitähtedest Nõukogude Venemaal „TRANSIIT. Peatage muusika“ (lavastaja Dmitri Jegorov, Venemaa), samuti on võimalik näha Rootsi Kuningliku Draamateatri DRAMATEN külalisetendust „Hedda Gabler“, Soome kaasaegse tsirkuse Race Horse Company lavastust „Urbotek“ ning muid Eesti ja välisteatrite etendusi ja kontserte ning osaleda seminaridel ja töötubades.

Vaba Lava tegevjuht Kristiina Reidolv: „Etenduskunstide nädala programmiga soovime tutvustada tervet paletti oma edasistest tegevustest Narvas: uuslavastused, eesti ja välisteatrite külalisetendused, kontserdid, seminarid, näitused, kino jmt. Oma programmiga soovime jõuda erinevate sihtgruppideni Narvas – traditsioonilisemate lavastuste ja kontsertidega pigem vanema generatsioonini ning avangardsemate lavastuste ja kontsertidega noorema auditooriumini. Samuti soovime tutvustada erinevaid teatrisuundi, mida plaanime Narvas edaspidi arendama hakata: dokumentaalteater, uutel tehnoloogiatel põhinev teater, kaasaegne tsirkus. Plaanime Narvas kutsuda ellu ka rahvusvahelise etenduskunstide festivali.“

Teatrimajade sümbioosi kohta ütles Reidolv, et Vaba Lava on uut tüüpi organisatsioon Eesti teatriväljal – etenduskunstide keskus, millel on kaks maja kahes linnas, Tallinnas ja Narvas. „Vaba Lava organisatsiooni struktuur on järgmine: Vabas Lavas on kahe teatrimaja ülene üldine ja strateegiline juhtimine, siis on mitmed inimesed, kes töötavad mõlema teatrimaja heaks (nt kuraatorid, välissuhete juht, turundus- ja kommunikatsioonijuht, tehnikajuht, raamatupidaja jne) ning lisaks on kummalgi majal oma kohapealne tiim teatrimaja juhi koordineerimisel, kes tegeleb teatrimaja igapäevase administreerimise ja toimimisega.“

Vaba Lava on kaasaegne ja avatud etenduskunstide keskus, mis on seadnud eesmärgiks pakkuda väiketeatritele ja vabatruppidele soodsaid arengutingimusi nii Tallinna ja Narva teatrihoonete kui ka erinevate tugiteenuste näol, ning arendada rahvusvahelist koostööd. Vaba Lava on avatud uutele kooslustele ja värsketele ideedele.